Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi jarmik z miasteczka Bydgoszcz. Mam przejechane 216025.33 kilometrów w tym 597.00 w terenie. Jeżdżę z prędkością średnią 20.15 km/h i się wcale nie chwalę.
Suma podjazdów to 23902 metrów.
Więcej o mnie.

baton rowerowy bikestats.pl

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy jarmik.bikestats.pl

Archiwum bloga

  • DST 158.47km
  • Czas 07:36
  • VAVG 20.85km/h
  • Sprzęt Expedition
  • Aktywność Jazda na rowerze

Tour de Inowrocław

Sobota, 13 października 2012 · dodano: 14.10.2012 | Komentarze 7

bydgoszcz brzoza nowa-wieś pęchowo rucewko jordanowo tuczno pławin wielowieś kościelec dzianowo mątwy (inowrocław) sikorowo szarlej karczyn góra balczewo parchanie gąski wierzbiczany ostrowo wierzchosławice ściborze orłowo gnojno strzemkowo czyste oporówek jaksice złotniki-kujawskie nowa-wieś-wielka brzoza bydgoszcz

jesienny szuter jordanowo-tuczno © jarmik


Miałem iśc na nockę do pracy a w planach dośc absorbująca trasa więc pobudka o 4.45, szybko z psem siku i pakowanie, start o 6tej. na szczęście nie było zbyt zimno, jeszcze nie wiało i deszcz ustał. do NWW krajówką, odbicie na pęchowo, lubię ten odcinek krajobrazowo. z jordanowa do tuczna szutrem,
ma on dużą zaletę że odprowadza wodę po opadach ale po deszczu brudzi tak że rower wygląda jak ochlapany cementem. w tucznie trochę kręciłem, zajechałem nad jezioro, koło szkoły odkryłem zespół pałacowy z 2 poł. XIX w, szkoda że zamknięty na kłódki płot choc objeżdżałem go z kilku stron.

jezioro tuczno © jarmik



pałac w Tucznie zza płotu © jarmik

pałac w Tucznie


park pałacowy w Tucznie © jarmik


Z tuczna do Pławina jechałem gruntówką z czarnoziemu, lekko piachową. W Pławinie nieumieszczony na mapach pałac, brzydalstwo ale wodotrysk odkryty w parku ukoił me estetyczne potrzeby

Pałac z przełomu XIX i XX w w Pławinie © jarmik



wodotrysk (?) w Pławinie © jarmik


Z pławina do wielowsi dojechałem drogą brukową (znaczy że kiedyś główną, za pewne do pałacu, chłopi mogli babrac się w błocie), na szczęście był obok kawałek gruntowego pobocza. po drodze mijam kanał smyrnia łączący notec ze strugą smyrnia wypływającą z okolin inowrocławia. wielowieś (choc to jedna wieś)ładna, jakby z poprzedniej epoki, stare domy i drzewa, "klimatyczna". chwilę jadę drogą 251 i mijam farmę wiatraków ale nietypowych - mają małe dwa skrzydła szybkoobrotowe.

farma duskrzydłowych elektrowiatraków za wielowsią © jarmik


Zajeżdżam do kościelca (lub jak podają inne żródła) kościelca kujawskiego), ciekawe domy, zespół parkowo-pałacowy (prywatny ale odnowiony) i ciekawy kościół z elementami romańskimi :) i renesansowymi.

takich domów w kościelcu jest sporo © jarmik



Pałac z 1849 r. w Kościelcu Kujawskim © jarmik



kościół z XII/XIII w. pw. św. Małgorzaty w Kościelcu Kujawskim © jarmik


wnękomisa na święcona wodę w w/w kościele © jarmik


Z terenu kościoła do pałacu można było przejśc istniejącą do dziś furtką! Z kościelca wyjeżdżam pięknym zjazdem w kierunku mątew, tuż przed nimi spotykam zarośla z resztką ceglanej bramy z krzyżem. to chyba teren po starym kościele (kaplicy) bo w zaroślach tkwią resztki cegieł.

pozostałości po kościele (?) w Mątwach © jarmik


po przebiciu się przez osiedle domków docieram do przemysłowej dzielnicy Inowrocławia - Mątew. Dużo starych ceglanych budynków fabrycznych i nowych szkaradnych a Notec płynie tu zabarwiona na lazurowo (jak woda z kamieniołomu w Piechcinie)

industrialna częśc Inowrocławia - Matwy © jarmik


ślady linii 600 mm radują mą duszę u wylotu na sikorowo.

truchło 600etkowe w Mątwach :( © jarmik


postanawiam trochę objechac Inowrocław od wschodu, niestety nie dostrzegam śladów grodziska w szarleju.

budynek stacji kolejowej w Karczynie © jarmik


krajobrazowo tereny mało ciekawe, wiadomo, żyzne ziemie kujaw użytkuje się głównie rolniczo. zaskakuje mnie baza paliw zlokalizowana na terenie nieczynnej już kopalni soli w Górze, plątanina rur na wierzchu, prawdziwe bogactwo pod ziemią.

magazyn ropy i paliw w Górze na terenie kopalni Solino © jarmik


W górze nie natrafiam na wzmiankowany w portalu polskiezabutki.pl (namiary na niego udostepnił mi 1976jazz) dworek a kościół odbudowany w 1829r. architektonicznie na zewnątrz nieciekawy, jedynie wart obejrzenia jest nagrobek Kościeleckich

nagrobek rodu Kościeleckich przy kościele w Górze © jarmik



las metalowych krzyży w Górze © jarmik


powoli, bacząc na czas kieruję się na północ, chwilę jadę czerwonym szlakiem gen. sikorskiego, który przed wojną mieszkał na kujawach w kupionym to dworku. odcinek z parchania do gąsek gruntowy z czarnoziemiu, lekko przesuszony i trochę trudny do jechania oponami 1,75. zaczyna wiac.

Parchanie - tablica ku czci gen. Sikorskiego © jarmik




kościół w Parchaniu © jarmik




czerwony szlak na odcinku Parchanie-Wierzbiczany © jarmik


mijam pałac w wierzbiczanach, od mego ostatniego tu pobytu widac ogormny postep w pracach restauracyjnych, choc brama wjazdowa nadal w ruinie.

wjazd do pałacu w Wierzbiczanach © jarmik


nie odnajduję też grodziska w ostrowiu :(

Ostrowo © jarmik


po pzecięciu krajowej 15tki ląduję w mekce miłośników kawy zbożowej. Fabryka Cykoria robi wrażenie wielkością a słodkawy zapach roznosi sie wkoło. Podziwiam też zespół pałacowo-parkowy z początku 20tego wieku.

tu produkują kawę Anatol - Cykoria S.A. w Wierzchosławicach © jarmik



pałac i park zpocz. XX w. w Wierzchosławicach © jarmik


nigdy też nie podróżowałem na 2 kołach po terenach 'zamkniętych' w trójkącie ograniczonym miejscowościami gniewkowo-inowrocław-zlotniki kujawskie. nie spodziewam się fajerwerków ale pokusa czyni swoje i robię tu mały zygzak ale tereny nie porywają widokami - pola, niezamożne wsie. Namierzam jedynie 'przeciętny' kościół i dwór w orłowie oraz zespół dworsko-parkowy w strzemkowie (dworu już nie ma została tylko kaplica). dobre i to. mijam dwie kontrastowe pod względem nazewnictwa wsie - gnojno i czyste i kieruję się do jaksic. pociąg odszedł pół godziny przed mym przyjazdem więc cisnę na pedały i jadę krajówką pod silny wiatr balansując zgrabnie rowerem na poboczu o szerokości 30 cm. metaliczna muza w uszach dodaje sił.

kościół w Orłowie © jarmik



Kaplica barokowa z pocz. XX na terenie parku w Strzemkowie © jarmik





Komentarze
przemekturysta
| 21:32 poniedziałek, 15 października 2012 | linkuj Jechałeś przez Mątwy. Hm... o ile pamiętam miała tam miejsce bitwa w 1666 roku. Niestety - bratobójcza:(
jarmik
| 19:41 niedziela, 14 października 2012 | linkuj Jazz, takie dzwonki będę Ci dostarczał codziennie! :)
Jazz
| 19:35 niedziela, 14 października 2012 | linkuj "nie spodziewam się fajerwerków" To mnie zawsze zniechęca do jazdy w te tereny. Poza tym mało lasów co skutkuje hulającymi wiatrami. Mimo to wyszukałeś kilka ciekawych obiektów. p.s. Dzwonek już zamontowany. W ramach barteru czeka na ciebie: i [url=]http://browarczarnkow.pl/nasze-piwa/gniewosz-jasne/
JarMik | 19:34 niedziela, 14 października 2012 | linkuj Spróbujemy jutro...
Keto
| 16:00 niedziela, 14 października 2012 | linkuj No jakoś nie wyszedł wspólny wyjazd. Jechałem dopiero po południu i obrałem inny kierunek. Fajny wyjazd Ci wyszedł.
waxmund
| 12:06 niedziela, 14 października 2012 | linkuj nieźle w październiku stukasz tych kilometrów... ;)
lukasz78
| 06:38 niedziela, 14 października 2012 | linkuj Całkiem fajne tereny, może za tydzień je zwiedzę, planuję traskę Poznań-Toruń. Choć pewności nie mam, że plany wypala...
Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz trzy pierwsze znaki ze słowa porow
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]